Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 33 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Rammstein: Reise Reise
Arvioija: Mika Roth
Arvio:

Universal

Vuonna 2001 Rammstein teki mahdottomasta mahdollisen ja ylitti Mutter albumillaan neljä vuotta aiemmin julkaistun Sehnsucht pitkäsoiton asettaman korkean riman. Myös kaupallisesti erittäin menestyksekkäältä Mutterilta kiskottiin single toisensa perään ja yhtye kiersi maailmaa ristiin rastiin lopulta jo henkilökemioitakin rasittavalla pieteetillä. Kuluneet kolme vuotta ovat taatusti kasanneet paineita saksalaisviisikon niskaan reilumman puoleisesti, mutta ihme kyllä niistä ei näy juuri jälkeäkään uudella Reise Reise levyllä. Ei vaikka sävellysprosessin alkaessa yhtyeellä ei ollut sen itsensä mukaan kasassa yhtä ainutta kappaleen raakiletta.

Rammsteinin jäsenet ovat mittavan PR-kampanjansa monissa eri haastatteluissa korostaneet, että uutukaisella matkaa on jatkettu eteepäin kohti orgaanisempia maailmoja. Ei tässä silti mihinkään folkin maailmoihin olla todellakaan upottu, ja ensimmäisillä kuuntelukerroilla hienoiset muutokset jäävätkin lähinnä kosmeettisiksi. Kitarasoundia on toki kevyesti elävöitetty ja siellä täällä pienillä kikoilla lähennellään jo lämpimän sävyjä, mutta silti Reise Reise vaikuttaa alkuun lievältä pettymykseltä. Yhtään Du Hastin tai Sonnen kaltaista idioottivarmaa kerrasta iskevää hittiä ei vain löydy ja kappaleet kuulostavat kerrassaan kiusallisen paljon toistensa kaltaisilta.

Mutta eipä lyödä vasaraa pöytään liian ärhäkästi. Muutaman kuuntelukerran jälkeen eri nyanssit alkavat yllättävän nopeasti erottua ja kyllä niitä kaivattuja koukkujakin rupeaa jo löytymään. Singlemenestyksellä mitattuna Reise Reise ei taida kyetä Mutteria haastamaan, mutta kokonaisuutena se ei jää paljoa, jos lainkaan, edeltäjästään. Jo singleiksi nostetut Mein Teil ja Amerika edustavat levyn kovinta puolta niin sanoituksellisesti kuin musiikillisestikin, joten odottaa sopii että jossain vaiheessa myös kiekon loppupuolella kuultava mahtiballadi Ohne Dich tullaan valjastamaan omaksi sinkukseen. Lisää uusia sävyjä tarjoaa myös osin venäjänkielinen Moskau, josta kuuntelukertojen myötä löytyy yhä vain enemmän tarttumapintaa.

Rammstein ei ole ottanut mitään sen suurempaa irtiottoa aikaisemmmasta, mutta liikettä on silti ollut riittävästi. Reise Reise ei jää Mutterin vähäisemmäksi jatko-osaksi vaan kasvaa aivan omaksi kokonaisuudekseen, ja siitä saanee kasattua myös hyvän live-shown ainekset vaivatta. Kruspe-Bernstein, Landers, Lindemann, Lorenz, Riedel ja Schneider ovat kukin parantaneet suoritustaan ja yhtyeenä Rammstein kuulostaa paremmalta kuin ehkä koskaan aikaisemmin.

Linkki: Rammstein - kein Entrinnen
Päivämäärä: 29.09.2004
Lukukertoja: 7535


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä
Nimetön kommentoi 04.10.2004:
Pisteet:
Rammsteinin uudet sinkut ylitti kyllä omat odotukset ainakin tolla uudella videolla America joka näky Top40 ja Levyraati ohjelmissa.
kyllä täytyy myöntää että ei tule enää sonnen ja du hastin veroisia mutta eihän sitä tulevaa tiedä.


Nimetön kommentoi 05.10.2004:
Pisteet:
Jaa-a.Ei tosissaan ollut kunnon hittibiisejä ainuttakaan.Jää kyllä Sehnsuchtin jalkoihin ja ehkäpä myös Mutterin.

Nimetön kommentoi 06.10.2004:
Pisteet:
Hyvä levy tämäkin, mutta ei yllä aivan mutterin jyrääjätasolle.

Nimetön kommentoi 08.10.2004:
Pisteet:
Pehmeämpää kuin aikaisemmat levyt, mutta bändin pitääkin kehittyä. Taattua Rammstein laatua. Levy on jotenkin taiteellisempi kuin aikaisemmat, positiivisella tavalla.

Nimetön kommentoi 13.10.2004:
Pisteet:
aivan uskomatonta miten joku yhtye saa jokaiseen kappaleeseen tietynlaisen erittäin vahvan tunnelman aikaan,jota jää kertakaikkiaan vain kuuntelemaan.

Nimetön kommentoi 19.10.2004:
Pisteet:
rammstein on ihan huippu !! ennen kuuntelin vallan trancee mut tätä kuultuani mieli muuttu ! amour on ihan paras kipale !!

Nimetön kommentoi 20.10.2004:
Pisteet:
Ostan tänään ton levyn ja jäin vasta viikko sitten bändiin koukkuun mut tää on oikeesti maailman paras hevibändi vaikka oikeesti en kuuntele tippaakaan heviä!

Nimetön kommentoi 20.10.2004:
Pisteet:
hyvää saksalaista metallimusiikkia.Levy on hyvää jatkoa mutter:ille. Paras kappale on Ohne dich

Nimetön kommentoi 21.10.2004:
Pisteet:
Ja taas rammstein jyrräsi levyn muodossa huoneeseeni ja oli hyvä fiilis. Lisää tämmöstä soopaa :D

Nimetön kommentoi 27.10.2004:
Pisteet:
Rammstein on uskomaton! Mitä enää voi bändiltä odottaa? niin juuri ei enenmpää! vaikka reise, reise ei olekkaan samanlaista kuin herzleid, sehensucht ja mutter niin siinä on sitä jotain, se on vähän ehkä rauhallisempaa kuin edeltäjänsä mutta silti on kaikkein PARAS!

Nimetön kommentoi 30.10.2004:
Pisteet:
Moskau on kyllä levyn parhaimpia... samoin
Reise, Reise ja Amerika...


Nimetön kommentoi 15.11.2004:
Pisteet:
kun ensi kerran kuuntelin rammsteinin raise raisea niin en voi kieltää ettenkö olisi ollut puolueellinen rammsteinia kohtaan, koska en vain saanut ekalla kerralla siitä oikein muuta irti kun vaan jo ennestään tutun amerikan, mutta ajattelin että kyllä tää täst lähtee, no sit tulu mein teil ja sitte se lähti rullaa nyt kuuntelen koko ajan jotain niistä neljästä levystä jota on tullut (live aus berliniä lukuun ottamatta) mutta taas jälleen upeaa tuotantoa!

Nimetön kommentoi 19.11.2004:
Pisteet:
Loistava levy, nimikappale Reise Reise on mielestäni paras, mutta myös Amerika ja Moskau kolahtavat tällä hetkellä erityisen hyvin.

Nimetön kommentoi 23.11.2004:
Pisteet:
tää on ihan mieletön levy. rauhallisempi mutta silti jollain tavalla raskaampi. parhaat biisit on stein um stein, dalai lama ja amour.

Nimetön kommentoi 26.11.2004:
Pisteet:
Loistava levy. Ei voi muuta sanoa. Kestää useampia kuuntelukertoja kuin aikaisemmat. Raskas, hellä ja Rammsteinin tutulla kierolla huumorilla maustettu. Lyriikoissa lainattu mm. Goethea ja lyriikoiltaan ehottamasti yliveto on "Los" biisi.
Muita suosikkejani levyltä: Reise, Reise, Mein Teil, Kein Lust, Amerika, Moskau, Ohne Dich ja Amour.


Nimetön kommentoi 17.12.2004:
Pisteet:
Rankka pettymys Mutterin ja Sehnsuchtin jälkeen. Levyllä on toki hyviäkin ralleja, kuten esim. Reise Reise, Mein Teil, Dalai Lama ja Keine Lust. (Kaikki muuten levyn aloitusnelikosta, outoa!)

Silti varsinkin loppupuolella meno hyytyy ja uskallan väittää etteivät Stein um Stein tai Amour kohoa suuriksi klassikoiksi. Los on mielenkiintoinen veto, hyvä veto akustisella, mutta toisaalta itse pidän enemmän Rammstein jyräosastosta joten biisi ei itseäni sytytä. Amerikaa pidän myös yliarvioituna. Biisi on vähintäänkin keskinkertainen ja jotenkin liian yksinkertainen ollakseen hyvä Rammstein-tykki.

Kuten aiemmin jo mainitsinkin, niin näitä jyrääviä biisejä tyyliin Mein Herz Brennt tai Bück Dich olisi saanut olla enemmän. Vaikka Ohne Dichia ja Losia kuunteleekin, niin kyllä suutari saisi silti pysyä lestissään ja tehdä sitä minkä parhaiten osaa, eli voimakkaalla saksalaisella kurilla jyrääviä tiukkoja riffittelyjä.

Ymmärrän silti muutoksen. Kukapa haluaisi tehdä joka biisin samoilla eväillä INDXiä lukuunottamatta?

Kokonaisuus paria hyvää biisiä lukuunottamatta melkoinen. Mielestäni Reise Reise on Rammsteinin historian huonoin pitkäsoitto.


Nimetön kommentoi 20.12.2004:
Pisteet:
Levy on todella hyvä ja tuttua Rammsteinia. Kaikki kappaleet eivät olleet rankkoja, kuten Ohne Dich. :) Mä tykkään!

Nimetön kommentoi 08.03.2005:
Pisteet:
Vähän rauhallisempi kuin edelliset levyt, mutta positiivisella tavalla :D

Nimetön kommentoi 04.05.2005:
Pisteet:
vähän myöhäinen kommentoija, mutta pakko sanoa minunkin puolestani että levy oli mitä parhain. Ei tosiaan avautunu ensimmäisellä kuuntelukerralla, joka tekee levystä mieluisan kuunneltavan pitkäksikin aikaa, eikä vain pari viikkoa, jolloin se jo kuihtuu muiden tieltä. Tässä oli sitä jotain! Ehdoton ykkönen on Reise Reise. Myös Dalai Lama ja Keine Lust olivat oikein hyviä. Ainoat pettymykset olivat loppupään kipaleet Amour, Stein um Stein. Los ja Moskau oli kanssa jänniä vetoja, positiivisessa mielessä.

kaasis kommentoi 06.12.2006:
Pisteet:
Sanaakaan en tajua, mutta levy on heviä parhaimillaan!

Kirjoita oma kommenttisi

 
  
 

Rammstein

Saksalaiset industrialmetallin kuninkaat ovat alusta asti olleet hyvin omanlaisensa ilmiö. Vuonna 1993 itäisessä Saksassa syntynyt yhtye julkaisi ensimmäisen pitkäsoittonsa Herzeleid loppuvuodesta 1996 ja siitä lähtien bändin suosio on jatkanut tasaista kasvuaan. Atlantin toisen puolen valloituksessa yhtyettä auttoi voimakkaasti elokuvaohjaaja David Lynch, joka nappasi elokuvansa Lost Highway soundtrackille kaksi Rammsteinin kappaletta.

Yhtyettä on arvosteltu rohkeista sanoituksista, joissa tabuja käsitellään ennakkoluulottoman ronskilla tavalla. Tämä onkin eräs yhtyeen tunnusomaisemmista piirteistä, eivätkä tarinoiden sisällöt ole juurikaan muuttuneet vaikka vuonna 2004 ilmestynyt Reise, Reise ja sitä vuotta myöhemmin seurannut Rosenrot ovatkin laventaneet bändin ilmaisua monin tavoin.

Till Lindemann - laulu
Richard Z. Kruspe-Bernstein - kitara
Paul Landers - kitara
Flake Lorenz - koskettimet
Oliver Riedel - basso
Christoph Schneider - rummut

Kotisivut: www.rammstein.com

(Päivitetty 21.12.2006)
Levyarviot:
Völkerball (CD + DVD)

21.12.2006
Arvostelijana Mika Roth
Rosenrot

12.11.2005
Arvostelijana Mika Roth
Reise Reise

29.09.2004
Arvostelijana Mika Roth

Livearviot:
Reportterimme Provinssissa, lauantai

15.06.2002
Provinssirock/Seinäjoki