Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 34 vierasta ja 1 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Voimaryhmä: Menopaluuna
Arvioija: Tuomas Tiainen
Arvio:

Vastavirta-julkaisut

Ensimmäinen suomenkielinen ska-levy oli vuonna 2001 julkaistu tamperelaisen Voimaryhmän debyytti Straight Outta Tampere. Alkukielellä skata oli toki tätäkin ennen menestyksekkäästi tehty maassamme jo esimerkiksi The Blaster Masterin toimesta. Hieman hiljaisempien aikojen jälkeen viime vuonna ska juhli keikoilla ja listoillakin, kun toisesta aallosta ammentava The Valkyrians ja punkkaavampi The Evilsons saivat hyvää näkyvyyttä. Jonkin sortin nokosilla ollut Voimaryhmä on sekin herännyt unestaan ja aktivoitunut levytysrintamalla. Menopaluuna on bändin toinen kiekko.

Pohjolassa uuden vuosituhannen alussa äänitetty ska ei tietenkään kuulosta täysin seitsemänkymmentäluvun lopun brittiläiseltä ja kuusikymmentäluvun alun jamaikalaiselta vastineiltaan. Musiikissa on selvä kotikutoinen klangi. Yhtymäkohtia vuosikymmenten takaiseen Kingstoniinkin kyllä löytyy. Taitaa nimittäin pohjoinen skankkaaja pitää potkupallosta yhtä lailla kuin länsi-intialainen veljensäkin. Tai siis, takapotkupallosta (kehno vitsi intended), eli homman nimi on Futis-ska. Pohjoisilla vesillä ei kuitenkaan koko vuotta tarkene rannalla. Syksyllä aurinkorasva on jo pesty pois ja lomakuvat löytyvät kamerasta vielä joulunakin.

Voimaryhmä kierrättää skan konventioita taiten ja itseään ironisoiden. Meininki on enimmäkseen nopeaa. Välillä liikutaan hitaammin reggaen tunnelmissa, välillä soi punkahtava säröinen kitara. Intsrumentaatio toimii. Rytmikudokseen punotut juonteet rautalangasta ja morriconelaisesta leffamusiikista värittävät kokonaisuutta. Pääosin sävellysvastuussa olevan Quitzi Loposen kotikutoinen ääni sopii sekin soittoon oikein hyvin. Vielä kun tarinoissa on sopiva annos huumoria ja oivaltavuutta, on paketti kunnossa.

Menopaluuna ilmestyi kivasti lämmittämään juuri pahimpien pakkasten aikaan, vaikka kesällä auringon räkittäessä täysillä Voimaryhmän Häme-ska luultavasti toimiikin astetta paremmin. On aika kliseistä kutsua skata iloiseksi ja elämänmyönteiseksi musiikiksi, mutten voi kuitenkaan välttää kiusausta käyttää juuri noita sanoja Voimaryhmän musiikista.

Linkki: Voimaryhmä @ Desibeli
Päivämäärä: 28.02.2007
Lukukertoja: 2310


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Voimaryhmä

Tamperelainen ska-ryhmä pistää rouheasti suomenkielellä. Kipakasti mutta rennosti laukkaava takapotku soi parhaimmillaan kolmella kitaralla ja lauluääntä käytetään mukavan laajalti. Soitossa on jotain kevyttä karibialaisuutta mutta myös riehakasta ska-kabareeta.

Kotisivut: voimaryhma.net

(Päivitetty 24.01.2008)
Levyarviot:
Menopaluuna

28.02.2007
Arvostelijana Tuomas Tiainen

Livearviot:
Voimaryhmä, Goon

23.01.2008
Klubi/Tampere
Amnesty –klubi: Office Building, Sister Flo, Voimaryhmä

21.05.2003
Yo-talo/Tre
Ska Park

26.07.2002
Klubi/Tampere