Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 75 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Black Light Burns: Cruel Melody
Arvioija: Mika Roth
Arvio:

Edel Records

Limp Bizkitin pitkittynyt hiljaiselo sai kitaristi Wes Borlandin tuskastumaan lopulta niin pahasti, että herra päätti ilmaista itseään Black Light Burnsin kautta. Bizkitin The Unquestionable Truth (Part 2) onkin odotuttanut itseään jo yli kolme vuotta, mutta siinä missä Fred Durstin kipparoima poppoo on aina ollut kallellaan nu-metalin puoleen, toimii BLB hieman toisenlaissa sfääreissä.

Yllätys on aluksi melkoinen, sillä industrial rock ja ambient ovat termejä, jotka nousevat välittömästi esiin Cruel Melodya kuunnellessa. Borlandin vokaalit ovat puhdasta puhevapaata laulua ja kitaramelodiat, jotka ovat aina edustaneet herran vahvinta puolta, koukukuttavat välittömästi. Borland ei häikäise laulusuorituksillaan, mutta mies osaa käyttää resurssejaan taiten ja voimakas tulkinta vakuuttaa. Rankkaan tykitykseen osataan liittää popmaisia piirteitä ja albumilta löytyy menevien indurock-siivujen lisäksi myös puhdasta ambient-materiaalia, jonka leijailu hämmentää etenkin kiekon loppupuolella. Pitkäsoiton sulkeva kahdeksan ja puoliminuuttinen Iodine Sky on päätös, joka todella haastaa kuulijan – vähempikin olisi ehkä riittänyt. Albumilta löytyy siis ulottuvuuksia, muta parhaimmillaan BLB on kiistatta menevien rock-siivujen äärellä. Nine Inch Nailsmainen Animal ja samoilla suunnilla kalastelevat Lie, Coward sekä The Mark ovat raitoja, joista itsensä Reznor olisi ylpeä. Cruel Melodyn surumielisessä kitarakaikuluotailussa voi vuorostaan tuntea vahvan orgaanisen pohjavireen, jota myös hieman myöhemmin kuultava I Have A Need peilailee onnistuneesti.

Borlandin musta valo palaa debyyttialbumilla niin kirkkaalla liekillä, että toivottavasti saan mahdollisuuden todistaa jossain vaiheessa yhtyeen livekunnon. Cruel Melody on irtiotto vanhasta, väkevä osoitus perusasioiden voimasta ja tämän lisäksi vielä onnistunut vahvojen kappaleiden yhteenliittymä, joka nostaa BLB:n vaivatta Borlandin aiempien yhtyeiden edelle. Unohtakaa siis ennakkoluulonne ja antakaa miehelle reilusti uusi mahdollisuus, sillä tämä kiekko ansaitsee sen.

Linkki: Black Light Burns @ Desibeli
Päivämäärä: 16.08.2008
Lukukertoja: 584


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Black Light Burns

Yhdysvaltalainen industrial-rock yhtye, jonka riveistä löytyy mm. entinen Limp Bizkit mies Wes Borland.

Kotisivut: www.blacklightburns.com

(Päivitetty 16.08.2008)
Levyarviot:
Cruel Melody

16.08.2008
Arvostelijana Mika Roth