Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 57 vierasta ja 2 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Insert Remedy: Disintegration of the Human Mind (ep)
Arvioija: Mika Roth
Arvio:

Teema ep kuulostaa ideana aluksi hieman haastavalta, etenkin kun aiheena on otsikostakin luettavissa oleva mielen hajoaminen. Pääkaupunkiseudulta kotoisin oleva Insert Remedy lähtee mukaan kovaan leikkiin, sillä teemalevyjen – vaikka pientenkin sellaisten – tekeminen on aina riskaabelia puuhaa. Omien sanojensa mukaan tummasävyistä vaihtoehtometallia takova ryhmä suoriutuu kuitenkin urakastaan, jos ei nyt ihan täydellisesti niin ainakin vähintään kiitettävästi.

Vuosien saatossa Nick Cave tribuuttipumpusta tiukasti trimmatuksi metallikoneeksi muuttunut Insert Remedy on saanut kasaan neljä toisiaan tukevaa kappaletta. Biiseistä jokainen vie tarinaa loogisesti eteenpäin, ollen samalla tyylillisesti riittävän vaan ei liian yksilöllinen. Vokalisti piiskaa itsestään irti niin ahdistunutta karjumista kuin komeasti kajahtelevaa lauluakin, ja nämä miltei ääripäihin ulottuvat tulkinnat tuovatkin sitä tarvittavaa sielua ja uskottavuutta esitykseen. Tarinan poloisen päähenkilön tuskan voikin suorastaan tuntea angstisten sanojen pusertaessa värit yhä tummemmiksi. Samoin sävellysten tunnelmat vaihtelevat voimakkaasti aina kulloinkin kertomuksen vaatimalla tavalla, ja suuren lisän pakettiin tuo viimeiseen asti mietitty sovitustyö.

Neljästä biisistä parhaiten taittuvat alun raivokkaasti rockaava Metaphor sekä päätöksenä kuultava huomattavasti hitaampi Where All Roads Lead To, joka on nelikon selkeästi synkin ja raskain hetki. Ep on lyhyydestään huolimatta teosmainen kuitenkin siten, että kaikenlainen kankeus ja jäyhyys, joka usein vaivaa teemateoksia, loistaa poissaolollaan. Lupaavaa, erittäin lupaavaa.

Linkki: Insert Remedy
Päivämäärä: 04.06.2005
Lukukertoja: 2896


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Insert Remedy

Tummasävyisen vaihtoehtometallin nimeen vannova iskujoukko pääkaupunkiseudulta.

Lamantiini - laulu
Saku Schildt - kitara
Tapio Seppänen - kitara
Perttu Sutinen - basso
Mikko Silventoinen - rummut

Kotisivu: www.insertremedy.com

(Päivitetty 31.03.2007)
Levyarviot:
A State Of Constant Change

14.03.2007
Arvostelijana Mika Roth
Disintegration of the Human Mind (ep)

04.06.2005
Arvostelijana Mika Roth
A New Way To Breath

30.04.2004
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo

Ajankohtaista:
Insert Remedy - jotain erilaista, jotain suurempaa

31.03.2007


Livearviot:
Farmakon, Insert Remedy, Profane Omen

15.03.2007
Semifinal/Helsinki
Pentatonik, Insert Remedy, Stepping Stone

06.10.2004
Stella Star Club/Helsinki