Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 26 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

On Volcano: My Sleep Was Filled With Dreams (EP)
Arvioija: Ilkka Valpasvuo
Arvio:

Tamperelainen indie pop-yhtye On Volcano jätti tässä arvioitavana olevan EP:n julkaisukeikallaan hyvän, mutta vielä jotain vailla olevan jälkimaun. Minna Sihvosen kauniisti kantavaa laulua pehmeällä särövallilla ja rikkaalla sovituskynällä taustoittava yhtye onnistuu levymuodossa kiteyttämään kokonaisuuttaan paremmin – laulu ja instrumentit sulautuvat paljon intensiivisemmin toisiinsa, nyanssien toteutus toimii paremmin ja biisien huolella mietityt elementit erottuvat selvemmin. Tiedä sitten mistä mahtoi johtua, mutta keikalla yhtye ei vaan vielä kuulosta yhtä sulavalta tai ”helpolta”. Tällä tarkoitan että homma liukuu levyllä rennon ja tasapainoisen kuuloisasti, kun taas keikalla laulu kuulosti joissain kohtaa hiukan päälleliimatulta ja etenkin valleilla juoksutetuissa kohdissa herkkyys meinasi kadota.

Nyt esimerkiksi Goodbye Firefliesin täydellinen hiljentyminen Minnan kiireettömän tick-tack, your time is up pohdiskelun äärelle ja sieltä tapahtuva nouseminen tapahtuu ilman varsinaisia särmiä. Keikallakin homma toimi, muttei ihan näin hyvin. Yhtye antaa neljän biisin aikana vahvan todisteen omasta luomisvoimastaan, aina Ride The Wolfin korkealla maalailevasta särövallista Out Of Sightin heleämmin hymyävään, mutta kipakasti kertseilevään jousikoristeltuun autereeseen. Firefliesin kiivaasta kaaresta tapahtuvan hiljentymisen ja uudelleen kasvattamisen jälkeen päätösraita The Blank Page viipyilevimpine toteutuksineen päättää levyn erittäin hienosti.

Linkki: On Volcano @ Desibeli
Päivämäärä: 15.04.2008
Lukukertoja: 1059


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

On Volcano

Tamperelaisen indie-pop-yhtyeen sointi kumartaa 1990-luvun alun brittiläisen shoegazingin suuntaan, mutta rytmiikassa ja soitannassa on myös modernimpia ja amerikkalaisempia vaikutteita.

Kotisivut: On Volcano @ MySpace

(Päivitetty 30.04.2008)
Levyarviot:
My Sleep Was Filled With Dreams (EP)

15.04.2008
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo

Valokeilassa:
Liian lahjakas On Volcano soittaa valoisaa indiepoppia pimeästä huoneesta

30.04.2008


Livearviot:
On Volcano, Daisy

02.04.2008
Klubi/Tampere
Hang the DJ!: The Scaramangas, On Volcano, Sweeties

23.05.2007
Klubi/Tampere