Julkaistu: 16.05.2025
Arvostelija: Mika Roth
Omakustanne
Laulaja/lauluntekijä Lisa-Aliina on kulkenut pitkän matkan kohti debyyttialbumiaan. Vuoden 2022 alussa debyyttisinkku Kun sä katsot mua esitteli artistin, jolla oli ensinnäkin sanottavaa, sekä kyky sanoa asiansa riittävän vakuuttavasti. Esikoissinkun äänimaailma oli karsittu, mutta kapea karuus pelasi tuolloin kappaleen ja esittäjän eduksi. Sittemmin sinkkuja on saatu kolme lisää ja ne kaikki on nyt kerätty esikoispitkäsoitolle.
Usein esittäjälle tärkein raita albumilla sijoitetaan alkuun tai alkupuolelle levyä, mutta Lisa-Aliina tekee tässä kohdin uniikin ratkaisun. Oon sun kaa nimetään koko albumin teeman julistavaksi raidaksi, josta kuullaan lopussa peräti kolme eri versiota. Kaksi suomenkielistä näkemystä, jotka eroavat pituudellaan toisistaan, sekä niiden välissä albumin ainoa englanninkielinen numero, joka toistaa lyhyemmän version yksi yhteen – paitsi tietysti kielen osalta. Niin tämän kappaleen kuin koko levyn teema on rakkaus, joka toisinaan ottaa mutta myös antaa, kunhan vain muistaa pitää sydämensä avoimena.
Levyn äänimaisema on vahvan melodinen ja kovasti melankoliaan taipuvainen, Lisa-Aliinan vokaalien pysytellessä ehkä turhankin tiukasti kurissa ja rajoissaan. Valoo ja Varjoo kaipaisi mielestäni uskaliaampaa hetkeen heittäytymistä, eikä rakkauden voimien edessä ojennettua kättä pyytävä Yhteys pysty mielestäni hyödyntämään taustojensa dramaattisuutta riittävästi. Sanoissa on tunnetta, ilmaisussa luonnetta, vaan lisääkin olisi mahtunut. Toki myös budjetti on ollut kuullun perusteella arvattavasti rajallinen, mutta taustojen huminat kuulostavat hetkittäin enemmänkin häiriöääniltä, kuin miltään mukaan suunnitelluilta tuulen tuiverruksilta.
Albumin avaava Potentiaalia pystyy ehkä selvimmin hyödyntämään karsittua työkalupakettia ja muotoa, Lisa-Aliinan ilmaisun nyt todella heijastellessa ja korostaessa sanoja. Tekemisessä paljastetaan sydäntä ja sielua, mikä on aina uhkarohkeaa toimintaa. Etenkin kun tekstit ovat näin henkilökohtaisia ja toteutus jättää kaiken armottoman avoimeksi. Oon sun kaa -raidan englanninkielinen versio I’m With You iskee myös tulta, vaikka jälleen kerran laulu on jäänyt mielestäni hiukan liian etäälle äänikentässä.
Lisa-Aliinan esikoisessa on potentiaalia, se sanottakoon suoraan. Artisti ja toisena tekijänä häärinyt Janne Österlund osuvat perusmateriaalin kanssa jo usein kultasuoneen, mutta lopullisen muodon rajoitteet vievät tarpeettomasti huomiota itse asiasta. Plussat voittavat kuitenkin lopussa miinukset, joten nyt vain eteenpäin.
Kotimainen laulaja/lauluntekijä luo melodista indie- ja iskelmäpoppia.
Linkit:
instagram.com/lisaaliinaa
facebook.com/lisaaliinaa
(Päivitetty 16.5.2025)