Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 59 vierasta ja 3 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Rust: Songs of Suffocation
Arvioija: Mika Roth
Arvio:

92Dawn Recordings

Vuonna 2001 perustettu ja seuraavan vuoden syksynä ensimmäisen keikkansa heittänyt Rust on kakkosalbumillaan lisännyt rautaa tankoihin oikein reilusti. Näkemälläni tammikuisella Tavastian keikalla viisimiehinen ryhmä vaikutti ja vakuutti jo rouhivan raskaalla otteellaan, mutta vasta uunituoreella pitkäsoitolla Rustin uudemmat teot joutuvat todelliseen puntariin.

Debyyttilevy Softlyn keveämmät soundit ja Duran Duran lainat ovat siis mennyttä elämää, vaikka Songs of Suffocation ei aivan yhtä suurta kaahausta alusta loppuun olekaan. Äänimaisemaa on päivitetty reilusti, mutta silti kiinnittyy huomio ensimmäisenä vokalisti Mikko Herrasen entistä vahvempaan lauluun. Mitenkään aiempia töitä väheksymättä on todettava, että vasta nyt Herranen saa hengittyä toden teolla voimaa ilmaisuunsa. Moderni soundimaailma yhdistelee Alice In Chainsin rosoista tummaa uhkaa, tarttuvampaa pop-rock osastoa sekä raskasta metallia toisiinsa. Lopputulos onkin lopulta niin uniikki, että Songs of Suffocationin jokaisen kappaleen tunnistaa tekijöidensä jälkeläiseksi alta puolen minuutin. Kiekon tuottannut, äänittänyt ja miksannut Herranen on ohjannut bändiään rohkeasti uuteen suuntaan, eikä korjatun kurssin päätepiste vaikuta ainakaan nyt lainkaan hullummalta.

Songs of Suffocation rankentaa Rustin linjaa niin luonnollisella tavalla, että uusi albumi sujahtaa vaivatta bändin aikaisemman tuotannon jatkoksi. Vanhat tutut elementit ovat edelleen läsnä ja ryhmä osoittaa oppineensa pari uuttakin temppua. Kitarat rouhivat riffejä sopivalla voimalla, eikä rytmiryhmänkään mätkeestä löydä pahaa sanottavaa. Kiekon vakavin ongelma onkin lopulta sen kaikkinainen tasaisuus, mikä on ehkä tasapäistänyt kappalemateriaalia jo liiaksikin. Lisäksi muutaman biisin kohdalla olisi kaivannut vielä hieman lisää puristusta. Hyvä levy vaan ei loistava.

Linkki: Rust
Päivämäärä: 12.09.2006
Lukukertoja: 1751


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Rust

Helsinkiläinen metallipitoista, kitaravetoista altenative-rockia pienin grunge- ja metalli-vaikuttein soittava yhtye. Rust perustettiin vuonna 2001 ja kesällä 2003 yhtye julkaisi "Black" ep:n, jolta löytyivät jo ensimmäiset pikkuhitit.

Keväällä 2004 bändi herätti huomiota versioimalla Duran Duranin vanhan Ordinary World hitin. Loppukesästä 2004 ilmestynyt debyyttipitkäsoitto Softly kasvatti entisestään bändin kuulijakuntaa, kiitos menestyneiden singlelohkaisujen. Samalla albumi keräsi yhteen pikkujulkaisujen helmiä, korostaen Rustin melodisempaa puolta.

Kaksi vuotta myöhemmin julkaistu kakkosalbumi Songs of Suffocation muokkasi vuorostaan bändin soundia huomattavasti synkempään ja raskaampaan suuntaan. Melodisuus on edelleen etusijalla yhtyeen soundissa, mutta grunge-vaikutteet ovat nousseet nyt aiempaa suurempaan asemaan.

Kotisivut: www.rust-band.com

(Päivitetty 21.05.2007)
Levyarviot:
Songs of Suffocation

12.09.2006
Arvostelijana Mika Roth
Softly

25.08.2004
Arvostelijana Mika Roth
Ordinary World

16.05.2004
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Miss You (single)

15.01.2004
Arvostelijana Mika Roth
The Black EP

21.07.2003
Arvostelijana Mika Roth

Livearviot:
Alliance Fest: Callisto, Rust, Dawn Of Solace, Crib45, Rujo, The Figurines

19.05.2007
Gloria/Helsinki
Hevein, Rust, End Of You, Crib45

20.01.2006
Tavastia/Helsinki
Rust, Rivendell

07.12.2004
On The Rocks/Helsinki
Rust, Velcra

31.07.2003
On The Rocks/Helsinki