Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 33 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Type O Negative: Dead Again
Arvioija: Mika Roth
Arvio:

SPV

Brooklynin jätti Type O Negative on viettänyt sitä kuuluisaa outoa elämää viimeiset neljä vuotta. Kesällä 2003 ilmestynyt Life Is Killing Me avasi hetkellisesti bändin tukkeutuneen tilan, mutta seuraavat vuodet kuluivat kuin huomaamatta lähinnä huonojen uutisten ja sitäkin huonompien vitisien (Peter Steele on kuollut!) parissa. Viime kesänä herra Steele osoitti sentään huomattavia terävöitymisen merkkejä kiertäessään vanhan bändinsä Carnivoren kanssa, joten odutukset Type O Negativen uutta pitkäsoittoa kohtaan lähtivät myös varovaiseen nousuun.

Monellekaan ei liene mikään suuri yllätys se, että yhtye ei juurikaan uudistu tai uudista soundiaan. Kaikki tutut elementit ovat jälleen kerran paikalla ja kappaleet venyvät massiivisiksi, saarnausta ja suuttumusta, sekä vinoa huumoria ja mielenkiintoisia näkemyksiä keskenään sotkeviksi seikkailuiksi. Useimmiten tämä aiheiden ja ajan venytys onnistuu, mutta pariin otteeseen raskaat siivut alkavat notkua jälleen oman taakkansa alla. Ongelma vaivaa erityisesti albumin jälkimmäistä puoliskoa, jolta tuntuu puuttuvan tyystin se johtotähti sekä todellinen ässäbiisi. Pitkäsoiton luoma ensivaikutelma viittaa – tietyin varauksin – aluksi jopa Bloody Kissesin suuntaan, vaikka noihin neljäntoista vuoden takaisiin aikoihin ei suoraa paluuta tehdäkään. Dead Again ei tarjoa ainuttakaan täysosumaa tyyliin Black No. 1 tai Christian Woman, eikä biisikatraaseen ole eksynyt osuvaa lainaakaan.

Mitä siis tarjoaa Type O Negative tällä seitsemännellä pitkäsoitollaan? Enimmäkseen tasaista työtä, luotettavaa laatua sekä turvallista matkaa. Ryhmä pesee kyllä uudempien aikojen ”koottiorkestereilla” lattioita, mutta itse olisin toivonut jo jotain uuttakin. Tai sitten jotain todella vanhaa vaikkapa legendaarisen debyyttialbumi Slow, Deep And Hardin messevässä hengessä.

Linkki: Type O Negative @ Desibeli
Päivämäärä: 29.03.2007
Lukukertoja: 2229


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Type O Negative

Goottimetallin legendaarinen kokoonpano, jonka ensimmäiset kolme albumia olivat osaltaan rakentamassa genren äärimmäisimpiä laitoja.

Peter Steele - Laulu ja basso
Kenny Hickey - Kitara
Josh Silver - Koskettimet
John Kelly - Rummut

Kotisivu: www.typeonegative.net

(Päivitetty 11.08.2007)
Levyarviot:
Dead Again

29.03.2007
Arvostelijana Mika Roth
Life Is Killing Me

18.06.2003
Arvostelijana Mika Roth

Klassikko:
Type O Negative: The Origin Of The Feces, 1992

29.05.2007


Livearviot:
Wacken Open Air – lauantai

04.08.2007
Wacken/Saksa
Sauna Open Air - perjantai

08.06.2007
Eteläpuisto/Tampere
Tuska Metal Festivalin perjantai

11.07.2003
Kaisaniemi/Helsinki