00.08.2002
Tampereen Klubilla elo-syyskuun vaihteessa järjestettäville Aistifestivaaleille kokoontuu varsin merkittävä otos kotimaisen vaihtoehtomusiikin eri laitamilta. Nelipäiväisen tapahtuman järjestelypuolesta vastaa levy-yhtiö Aisti Recordsin Antti Lähde, joka kenties parhaiten tunnetaan Rumba-lehden toimitustehtävistä. Tämän lisäksi mies toteuttaa musiikillisia visioitaan viime aikoina hiljaiseloa viettäneessä Panda Love-yhtyeessä.
Festarit korkataan torstaina 29.8, jolloin Klubin lavalle nousevat Magyar Posse, Ceebrolistics ja Kuusumun Profeetta. Bändeistä ensiksi mainittu on itselleni täysin uusi tuttavuus, jonka musiikkia tiedotteen mukaan ”leimaa vahva elokuvamusiikillinen lataus, ja Magyar Possea voisikin hyvällä omatunnolla kuvailla sekoitukseksi Ennio Morriconea ja Godspeed You Black Emperor!ia”. Länsirannikolta saapuvan post-rock-yhtyeen debyyttialbumi We Will Carry You Over The Mountains näkee päivänvalon syksyllä. Platan julkaisusta huolehtii Verdura Records. P.S. Joillekin Magyar Posse saattaa olla tutumpi vanhan The Alibi Of Carlos-tittelin alaisuudesta.
Kuusumua Provinssissa
Helsinkiläinen Ceebrolistics tunnetaan ”ajattelevan miehen hiphop-aktina”. Pijall, Mörkö ja Matti ovat taidokkaasti kiertäneet puutuneet kliseet ja turhanpäiväisen uhoamisen ja keskittyneet oman, hiukan kokeellisen ja leijuvan soundin jalostamiseen. Vielä kun trion sanoitukset ovat sieltä terävimmästä päästä, nousee Ceebrolisticsin keikka takuuvarmasti erääksi Aistifestivaalin kohokohdaksi. Viimevuotinen O-EP löytyy yhä asiansa osaavista levykaupoista, seuraajaa kiekolle pukkaa loppuvuodesta. Porin kummajaisista Tampereella saapuu Kuusumun Profeetta, jolla on suotu kunnia päättää ensimmäinen Aistipäivä. Jos Kuusumut sattuvat olemaan samalla tuulella kuin menneessä Provinssirockissa, on luvassa klassista hevijyystöä Judas Priestin tyyliin. Toinen (useiden mielestä se miellyttävämpi) vaihtoehto on folk-henkinen psykedelia-show Pekka Strengin haamun suojeluksessa. Niin tai näin – tylsää tuskin kellään tulee olemaan.
Perjantaina aistit avaa Puny. Matkalla kohti syventäviä opintoja voi vilkaista miten yhtyeen preesens saadaan tiivistettyä kolmeen lauseeseen. Joten:”Pystyynkehutulla EP:llään, Meet the Scene -kokoelmalla loistaneella New Day -raidallaan ja intensiivisillä keikoillaan vakuuttanut Puny on suomalaisen kitararockin parhaiten varjeltu salaisuus. Kolmen kitaran voimin jyräävä kvintetti yhdistää nostalgisen americanan (á la Neil Young) 90-luvun dynaamiseen alternative rockiin hienoin tuloksin. Pitkään ja hartaasti valmistellun debyyttilevyn (A Small Scale) julkaisua odotellaan vetisin kielin - valmistuihan se Iisakin kirkkokin.”.
Vauhdikkaasti alkaneelle illalle lisää kierroksia tuo Jokelaisen Cheemun suosikkibändi Sweatmaster. Ultimaalisesta livekunnostaan tunnettu yhtye on päätynyt tanskalaisen Bad Afron haaviin ja tämänkin trion esikoisen laskettu aika on syksyn pimeinä hetkinä. Aistifestareilla onkin mainio sauma tsekata onko bändi maineensa veroinen.
Office Building (kuva Jonna Karanka)
Illan päättää kaikkien romantikkojen lempilapsi Office Building. Janne Laurilan johtama bändi on päässyt kahden pitkäsoiton kunnioitettavaan ikään ja seuraavakin on jo kuulemma tekeillä. OB kuuluu Aisti Recordsin talliin ja on hyvin tuttu kaikille Tampereen elävän musiikin kenttää seuraaville, joten bändi nauttii näillä festareilla ehdotonta kotikenttäetua.
Lauantain kolmikko soutaa täysin eri vesillä. L’go Pistoolin dub-elektro-mikälie-synteesi oli voittaja jo syntyessään, mutta mainion The Dubber's Sketchbook of the Galaxy–albumin myötä se nosti optioitaan vielä muutamalla yksiköllä. Veikkaus/varoitus: Desibelin Walbu joraa tämän tahdeissa kuin riivattu. Puolenyön maissa ollan jo kuitenkin aivan eri moodeissa, kun lavan ottaa haltuunsa Shadowplay; ” viileän boheemi, petollisen kaunis, samalla sekä kyyninen että romanttinen”, luennehtii tiedote varsin osuvasti. Karismaattisen Brandi Ifgrayn luotsaama yhtye on aina kulkenut omia polkujaan ja sen kolme pitkäsoittoa ovat kestäneet ajan hampaan nakerrusta vastaan erittäin hyvin. Shadowplay ei keikkaile kovin aktiivisesti, joten tätä voin suositella vilpittömästi . Jos akusta löytyy loppuillaksi vielä virtaa, niin viimeisen puhdistuksen suorittaa turkulainen Boomhauer. Lisää yhtyeestä voit lukea tästä.
Päätöksensä Aistifestivaali saa sunnuntaina 1.9. Vielä varsin tuntematon Laidun-yhtye aloittaa päätösillan ”hippimäisen hämyisästi folkahtelevalla jazz-popilla”. Sekavaa kenties, mutta ainakin mielenkiintoista, sanoisin. Riveistä löytyy mm. Hyvinkään Burt Bacharach eli arkisemmin Sister Flon Janne Lastumäki sekä Red Carpetissa musisoiva Veli Kauppinen.
Alien Heat on Circlestä tutun Teemu Elon uusi bändi. ”Tällä kertaa tarjolla ei ole hypnoottista kraut rockia vaan melodioiltaan ja tunnelmiltaan hyvin omaperäisiä ja progressiivisia balladeja, jonkinlaisia psykedeelisen popin ja amerikkalaisen juurimusiikin risteytymiä. Syd Barrett kohtaa Johnny Cashin kohtaa Vegas-kauden Elvis Presleyn taustalaulajattarilla vahvistettuna.”, kerrotaan etukäteen. Varsin kovilla odotuskertoimilla pelataan siis tässäkin. Viimeisestä voitelusta vastaa itse Ville Leinonen. Nyt kulkuvälineenä ei vain olekaan Valumo, vaan mystinen Unilehto. Sen hämärän peitossa olevasta sisällöstä saat selvän vain Aistifestivaaleille osallistumalla, joten - nähdään siellä.
Jari Jokirinne