Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 65 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Don Johnson Big Band: Don Johnson Big Band
Arvioija: Otto Kylmälä
Arvio:

Universal

Don Johnson Big Bandin uusin levy on kolmanneksi levyksi poikkeuksellisesti nimetty bändin mukaan. Bändi sanoi löytäneensä vihdoin levylleen nimen, joka kuvaa yhtä huonosti heidän musiikkiaan kuin heidän bändinsä nimi. Heidän musiikillista suuntaansa keulahahmo Lindgren on kuvaillut jonkinlaiseksi Björkin, Beastie Boysien ja Beckin sekoitukseksi. Näiden melko selkeiden vaikutteiden lisäksi, uudelle levylle on eksynyt yllättäviäkin vaikutteita. Popimman ja samalla massiivisemman tuotannon mukana bändin Mark Knopfler-fanitus tulee melko hyvin esille, varsinkin Private Intensions-kappaleen kitara- ja pianotunnelmoinnissa (vrt. Dire Straitsin kappale Private Investigations). Taas Island Girl-biisin alkaessa oikein pelästyin kun luulin Jose Gonzales-coverin eksyneen levylle. Bändi on todella mennyt paljon popimpaan suuntaan, joka oli sinänsä odotettua, mutta silti se tuli yllätyksenä.

Tietenkin kolmannellekin levylle on säilynyt tietynlaista häröilyä ja trip-hop maalailua, jotka ovat niin ominaista bändille, että olisi ihmisoikeusrikkomus jättää ne levyltä pois. Yksi ilmeinen vaikutin lisää on siis tietenkin bändi itse ja sen aikaisemmin toimineet jutut. Kappale Busy Relaxin´, jossa on hyödynnetty niin ikään steelrumpuja kuin Felix Fengerin ällistyttävää beatboxingia, pauhaa vanhan kunnon Helsinki Cadenzan hengessä - ragtime/stride – pianokuvioiden kera. Muita vierailijoita Fengerin lisäksi levyllä ovat mm. viulisti Pekka Kuusisto, trumpetisti Verneri Pohjola ja DJBB:n vakiokaartilaiset Emma Salokoskesta Teppo Mäkyseen.

On kuitenkin hienoa todeta, että DJBB on mennyt uuteen suuntaan ja että uusi levy kuulostaa jälleen omanlaiseltaan. Samalla on vaikea sanoa, onko uusi suunta oikea tai onko levy kokonaisuutena hyvä. Ongelma on siinä, että levyllä on liikaa ns. hittibiisejä. Tämä on kuitenkin varmasti ongelmista pienin. Levyn muutamat hitit peittoavat Breaking Daylightin hitit alleen, mutta levy ei ole albumina loistava kokonaisuus kuten aikaisemmat levyt ja kokonaisuus ratkaisee. Levyn biiseistä suurin osa putoaa kategoriaan ”olen kuullut tämän ennenkin” ja tämä tekee levystä erittäin irtonaisen ja sekavan.

Levy saattaa vain tarvita hieman aikaa, että se voisi nousta klassikoksi, mutta ajan ei tarvitse kulua tulevaa kesää pidemmälle, kun jo Road-biisistä syntyy mieletön festari-illan lopetus. Kappale on täydellinen lopetus, sillä se jättää mieleen haikean, mutta samalla hyväntuulisen olon. Road -biisinä kertoo hieman erilaisesta matkasta, mutta tuoreen levyn ohella se edustaa DJBB:n matkaa kohti todellista poptähteyttä.

Linkki: www.donjohnsonbigband.com
Päivämäärä: 11.05.2006
Lukukertoja: 1907


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Don Johnson Big Band

Suomalainen nelikko soittaa orgaanista hiphoppia soul- ja jazz-sävyillä.

Tommy Lindgren - mikrofoni
Johannes Laiho - koskettimet
Kari Saarilahti - kitara, basso ja rummut
Pekka Mikkonen - puhaltimet

Kotisivut: www.donjohnsonbigband.com

(Päivitetty 14.02.2007)
Levyarviot:
Don Johnson Big Band

11.05.2006
Arvostelijana Otto Kylmälä
Breaking Daylight

20.05.2003
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Support de Microphones

11.10.2001
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Sinkut – Elokuu 2006

19.08.2006

Sinkut – Toukokuu 2006

16.05.2006


Livearviot:
Don Johnson Big Band

10.02.2007
Virgin Oil Co./Helsinki
Don Johnson Big Band, Alaska Kalan

23.11.2006
Lutakko/Jyväskylä
Don Johnson Big Band, Alaska Kalan

29.09.2006
Nosturi/Helsinki
Kanyen Kirous

26.07.2006
Pori Jazz/Pori
Ilosaarirockin Sulo-klubi

14.07.2006
Laulurinne/Joensuu
Ilosaarirock 2004

18.07.2004
Laulurinne/Joensuu
Ruisrockin sunnuntai

11.07.2004
Ruissalo/Turku
The Hives (Swe) räjäytti Provinssilauantain pankin!

19.06.2004
Törnävä/Seinäjoki
Ruisrockin lauantai

05.07.2003
Ruissalo
Provinssirockin sunnuntai

15.06.2003
Törnävä/Seinäjoki
Don Johnson Big Band, L´go Pistooli

17.05.2003
Säätämö/Turku
Don Johnson Big Band

25.09.2002
Klubi/Tampere
Don Johnson Big Band

31.03.2002
Säätämö/Turku